'HAMLENİ YAP' PROJESİ YÜZLERCE ÖĞRENCİYİ SATRANÇLA BULUŞTURDU

HER YIL 400’ÜN ÜZERİNDE MİNİK SPORCU SATRANÇLA TANIŞIYOR
Şehitkamil Belediyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu işbirliğiyle yürütülen “Hamleni Yap” projesi ile her yıl 6-10 yaş aralığında 400’ün üzerinde minik öğrenciyi lisanslamak suretiyle satranç branşıyla tanıştırdıklarını ifade eden Başkan Rıdvan Fadıloğlu, Şehitkamil Belediyesi Sürekli Satranç Eğitim Merkezi’ne gerçekleştirdiği ziyaretin ardından yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Sürekli Satranç Eğitim Merkezi’nde her yıl 4 ay boyunca devam eden 3 farklı grupta 6-10 yaş aralığında 450 minik öğrencimizi misafir ediyoruz. Farklı yaş gruplarında ve farklı seviyelerdeki sporcularımızın katılımıyla gerçekleştirilen branşa özgü çalışmaların yanı sıra Türkiye Satranç Federasyonu işbirliğiyle yürüttüğümüz “Hamleni Yap” projesi ile çocuklarımızın daha küçük yaşlarda satranç sporuyla tanışmalarına olanak sağlıyoruz. Katılımcı öğrencilerimizin zeka ve sosyal gelişimlerini birçok farklı açıdan olumlu yönde etkileyen satranç sporunun evlerde, okullarda, iş yerlerinde de oynanabilmesi ve bu sayede daha geniş kitlelere hitap edebilmesi adına elimizde imkanlar çerçevesinde öğrencilerimize oyun kuralları kitapçığı içeren özel satranç takımları armağan ediyor ve sporcularımızdan velilerini de bu özel branşla tanıştırmalarını istiyoruz. Satranç sporu çocuklarımıza, sabır etmeyi, olaylara geniş bir çerçeveden bakmayı, strateji belirlemeyi ve buna benzer birçok farklı konuda fayda sağlıyor. Bugüne kadar yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde binlerce öğrencimizi satranç branşıyla tanıştırdık ve bu tanışmanın ardından Türkiye şampiyonluklarına giden yollarda onlara destek verdik. Bundan sonraki süreçte de değerli eğitmen arkadaşlarımızla bu çalışmaları sürdürmeye devam edeceğiz.”

MİNİKLERDEN BAŞARI SÖZÜ
Şehitkamil Belediyesi Sürekli Satranç Eğitim Merkezi’nde, Başkan Rıdvan Fadıloğlu ile buluşan minik sporcular, satranç takımı armağanlarından dolayı teşekkürlerini ifade ettiler. Bundan sonraki süreçte daha sıkı çalışacaklarını ifade eden minik satranç severler, ilerleyen yıllarda katılacakları ulusal şampiyonalarda Gaziantep’i başarıyla temsil edeceklerinin sözünü verdiler.