SPOR YAPMAYI ÇOCUK OYUNLARIYLA SEVDİRİYORLAR

Sürdürülebilir spor yapma alışkanlığını toplumun tüm kesimlerine yaymak isteyen Şehitkamil Belediyesi;  alışveriş merkezleri, okullar ve spor merkezlerinde hayata geçirdiği ‘Önce Öğren Sonra Eğlen’ projesiyle minik öğrencilere de sporu keyifle yaptırıyor. Özelikle alışveriş merkezlerinde büyük ilgi gören proje kapsamında hafta sonları 4-10 yaş aralığında yüzlerce öğrenci, eğlenceli oyunlar eşliğinde spor yapmanın tadını çıkartıyor.

 

UNUTULAN SOKAK OYUNLARINI HATIRLATIYORUZ

 

‘Önce Öğren Sonra Eğlen’ projesiyle unutulmaya yüz tutmuş sokak oyunlarını miniklere eğlenceli etkinliklerle hatırlatmayı amaçladıklarını ifaden eden projede görevli eğitmenlerden Mehmet Kaya, teknolojinin gelişmesiyle birlikte çocukların oyun şekillerinin de değiştiğini söyledi. Kaya, şu açıklamada bulundu:

 

“Proje kapsamında alışveriş merkezleri, okullar ve spor merkezlerinde unutulmaya yüz tutmuş sokak oyunlarını miniklere eğlenceli etkinliklerle hatırlatıyoruz. Bu oyunlar içerisinde özelikle gelişim çağındaki çocuklar için büyük fayda sağlayan sportif beceri koordinasyon parkurlarına da yer veriyoruz. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çocukların oyun şekilleri ve alışkanlıkları da büyük bir değişim gösterdi. Bu konudan hareketle onları ekran başından kaldırıp, fiziksel hareket kapasitelerini  artırabilmek amacıyla eğlenceli oyunlar tercih ediyoruz.  İp atlama,  birdir bir, dokun kurtar, elim sende, ebelemece, yağ satarım bal satarım gibi büyüklerimizin sokakta oynadıkları oyunları miniklere önce öğretiyor sonrada hep birlikte eğlenceli bir şekilde uyguluyoruz. Velilerimizin ve katılımcı öğrencilerimizin memnuniyeti çok fazla. Hafta sonları M1 AVM ve Primemall AVM’de 13:30 ile 17:30 arasında gerçekleştirdiğimiz etkinliklere tüm minikleri bekliyoruz.”

 

HAFTA SONLARINA RENK KATAN ETKİNLİK

 

Hafta sonları alışveriş merkezlerine gerçekleştirilen etkinlikler, miniklerden büyük ilgi görüyor.  Her hafta sonu 8 farklı seansta 400’ün üzerinde minik öğrencinin eğitim gördüğü proje faaliyetlerinde minikler, eğlenerek spor yaparken velileri de alışverişin tadını çıkartıyor.