BASIN MENSUPLARI SORDU, BAŞKAN FADILOĞLU YANITLADI

GAZİANTEP’İN TARİHİNE IŞIK OLACAK ESERLERİN TANITIMI YAPILDI

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu tarafından ‘Ayntab Amerikan Koleji ve Son Başkanın Hatıraları’, ‘Bağımsızlık Sevgisinin Sembolü Gaziantep Savunması’, ‘Arkeolojik Çalışmalar ile Gaziantep Kronolojisi’ isimli 3 eserin tanıtımı geniş katılımlı basın toplantısı ile yapıldı. Başkan Fadıloğlu, lansman sonrası Şehitkamil’i ilgilendiren konularda kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

 

Şehitkamil Belediyesi tarafından “Kültür Yayınları 100. Serisi” kapsamında gerçekleştirilen kitap lansmanı, Şehitkamil Sanat Merkezi’nde (ŞSM) geniş katılımlı basın toplantısı ile gerçekleştirildi. Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu öncülüğünde yapılan kitap tanıtım toplantısı sonunda basın mensupları tarafından Şehitkamil’deki çalışma ve projelerle ilgili soru-cevap bölümüne geçildi. Başkan Rıdvan Fadıloğlu, tarafına yöneltilen soruları detaylı şekilde basın mensuplarının sorularını cevapladı.

 

YAZILI KAYNAKLARIN OLUŞTURULMASI GERİYOR

Toplantıda konuşan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, toplam eser sayısının 24 olduğu bilgisini verdi. Gaziantep’in kültür-sanat hayatına katkı sağlayacak bu tür eserleri yayımlamaya devam edeceklerini kaydeden Başkan Fadıloğlu,  “Şehitkamil Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden itibaren Gaziantep’in kültür-sanat hayatına yönelik eserler oluşturmak adına bir başlangıç yaptık. Son yayımladığımız kitap, 21. eserimizdi. Bugün 3 eser daha hizmete sunuluyor. Bu 3 eser ile birlikte 24 eser yayımlamış olduk. Bu makamlar, süreli makamlar. 3 dönemdir bu makamda görev yapmak nasip oldu. Bu süreçler bitecek, yarın arkamızda güzel şeyler bırakmamız gereklidir. Gaziantep’in kültür-sanat hayatına yönelik olarak yazılı kaynakların oluşturulması geriyor. Gaziantep’in kurtuluşunun 100. yılı etkinlikleri çerçevesinde geçen sene başlatılan BU 100’DEN GAZİANTEP etkinlikleri adı altında devam ettiğimiz bu çalışmalarda inşallah sene sonuna kadar yeni eserleri de hizmete sunmuş olacağız. Bu konuda yetkin olan arkadaşlarımızla çalışarak içerik noktasında gerekli olan eserleri alanında uzman kişilerle hayata geçirmek istiyoruz. Bu konuda niteliği çok önemsiyoruz. Bizim her şeyi bilmemiz mümkün değil, işi bilenleri bilmeye gayret gösteriyoruz. Konunun uzmanlarıyla çalışmaya gayret gösteriyoruz. Bu konuda emek vermiş hocalarımızın hem akademik kariyerlerine katkı sunmak adına hem de bizden sonraki nesillere yazılı eserlerin bırakılması noktasında bu tür faaliyetleri çok önemsiyoruz. Bilimin, ilimin ve aklın ışığı altında bu faaliyetleri devam ettireceğiz. Bu eserlerin oluşturulmasında emeği geçen tüm hocalarımıza yürekten teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

DESTEKLER İÇİN EN İÇTEN TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM

Toplantıda konuşan Dr. Öğr. Üyesi Timur Demir, “Arkeolojik Çalışmalar ile Gaziantep Kronolojisi adlı çalışmamızı, Şehitkamil Belediye Başkanımız Sayın Rıdvan Fadıloğlu’nun destekleri ile hayata geçirdiğimizi belirtmek istiyorum. Sosyal Belediyecilik ilkeleri doğrultusunda çok sayıda kültürel ve sosyal projeyi destekleyen ve aynı zamanda arkeolog olduğu için de meslektaş olarak bir büyüğümdür. Başkanımıza bu tür çalışmalara sundukları destekler için en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Bu çalışmalar ve diğer çalışmalarda büyük destekleri oldu. Bundan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum” açıklamasında bulundu.

 

Toplantıda söz alan Yazar Murat Dağ, “Şehitkamil Belediye Başkanımız Sayın Rıdvan Fadıloğlu’na, böyle güzel eserleri gün yüzüne çıkarttığı ve bizlere destek verdiği için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

YAYIMLANAN ESERLER

Doç. Dr. Ramazan Erhan Güllü-Murat Dağ tarafından kitap haline getirilen Ayntab Amerikan Koleji ve Son Başkanın Hatıraları isimli eser, iki bölümden oluşuyor. Birinci bölümde, Amerikalı Misyonerlerin Antep’teki faaliyetleri ve Antep Amerikan Koleji yer alıyor. Kitabın asıl bölümü olan ikinci bölümde ise Amerikan Koleji’nin son başkanı John E. Merrill’in hatıraları yer alıyor. Bu hatıralar, İngilizce asılları ile Türkçe çevirileriyle birlikte hiçbir ekleme yapılmadan karşılaştırmalı verildi.

 

Lohanizade Mustafa Nureddin tarafından harpten hemen sonra kaleme alınan ve Antep Savunması’na ilişkin çok değerli bilgi, belge ve fotoğrafları içeren Bağımsızlık Sevgisinin Sembolü Gaziantep Savunması isimli eser, Cumhur Yıldız tarafından sadeleştirildi. Eser, daha geniş kitlelerin rahatlıkla anlayabilmesi için aslına bağlı kalmak kaydıyla yalnız dili sadeleştirerek yeniden neşredildi.

 

Timur Demir tarafından hazırlanan Arkeolojik Çalışmalar ile Gaziantep Kronolojisi isimli eser, Gaziantep’te insana ait ilk izlerin görüldüğü günden, Sasani Kralı I. Şapur’un MS 252 yılında bölgeyi ele geçirmesine kadar geçen uzun bir dönemi arkeoloji biliminin sunduğu veriler ile ele alıyor. Bilimsel verileri kronolojik bütünlük içinde ve zengin görsel içeriklerle desteklenmiş şekilde okuyucunun dikkatine sunan kitap, Gaziantep tarihinin anlaşılması ve arkeoloji bilimiyle bağ kurulmasına yardımcı olunmasının yanı sıra zengin kültürel miras hakkında farkındalık oluşturulması ve korunmasına katkı sağlayacak. Binlerce yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Gaziantep bölgesinde yaklaşık 150 yılı bulan arkeolojik alanları gösteren Gaziantep’in Arkeolojik Alanları isimli harita ekiyle okuyucunun dikkatine sunuldu.

 

Toplantı sonunda katkılarından dolayı Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu tarafından Dr. Öğr. Üyesi Timur Demir ile Yazar Murat Dağ’a çiçek takdim edildi.

 

Tanıtımın yapıldığı Ana Fuaye alanında Şehitkamil Belediyesi tarafından daha önceden yayımlanan kültür ve tarih konulu eserler de sergilendi.