FADILOĞLU: “MUTLULUĞU VE HEYECANI İLK GÜNKÜ GİBİ BİRLİKTE YAŞIYORUZ”

FADILOĞLU, ATATÜRK’ÜN ANTEP'E GELİŞİNİ KUTLADI

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Gaziantep'e gelişinin 88. yıl dönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

 

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziantep’e teşriflerinin 88. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

 

“Bugün, Atatürk’ün Gaziantep’e teşrifinin 88. yıl dönümünde aynı mutluluğu ve heyecanı ilk günkü gibi hep birlikte yaşıyoruz.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Milli Mücadele yıllarında Gazianteplilerin düşman karşısındaki yiğitçe direnişlerini, ölümle diş dişe savaşlarını, savunmalarını coşkuyla izlemiş, Gazianteplilere her fırsatta güç vermiş, övmüştür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziantep’e karşı büyük bir sevgisi vardı ama bir türlü fırsat bulup da bu şehre gelememişti. Gaziantepliler, ancak, 26 Ocak 1933 günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü kucaklayabilmişlerdir.

 

O gün Ramazan Bayramı arifesiydi. Atatürk, bayramı Gaziantep'te geçirmek istiyordu. Haber Gaziantep’te duyulur duyulmaz, halk iki bayramı bir arada kutlamanın sevinci içinde şehirlerini bayrak ve taklarla süslemişlerdi. Gaziantep Valisi Akif Bey’in başkanlığındaki bir heyet, Atatürk’ü karşılamak üzere Narlı İstasyonu’na hareket etti. Heyetle buluşan Atatürk, onlarla birlikte saat 11’e doğru Gaziantep’e girdi.

 

O gün şehir ana-baba günü, on binlerce insan, okullar, esnaf birlikleri karşılamaya çıkmışlardı. Atatürk, karşılayıcıları selamladıktan sonra, otomobiline bindi. Yolda, Baş Karakol’da arabasından inerek, bir süre halk arasında yürüdü, tekrar bindi, Atatürk Bulvarı’ndan Halkevine geldi. Meydanlarda davul-zurnalar çalıyor, milli oyunlar oynanıyordu. Gaziantep, Atatürk'ü her zaman saygıyla andı. Onun Gaziantep’e geliş gününü, bir bayram olarak her yıl kutlamaya başladı.

 

Büyük Önder Atatürk'e, Gaziantep’i ziyaretinde yapılan törenle nüfus belgesi verilerek adı gibi Gaziantepli olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile hemşeri olmak, Gaziantepliler için her zaman bir onur olmuştur ve olmaya devam edecektir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle tarihi, vatan uğrunda döktükleri kanlarla yazan tüm şehitlerimizi; minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. Hayatta olan gazilerimize sağlıklı bir ömür, vefat edenlere de Allah'tan rahmet diliyorum.”