FADILOĞLU: “ŞÜPHESİZ BÜYÜK BİR FIRSATTIR”

BAŞKAN FADILOĞLU’NUN BERAT KANDİLİ MESAJI

Berat Kandili’nin manevi duyguların kuvvetlendiği; sevgi, kardeşlik ve barış duygularının içten hissedilerek yaşandığı müstesna gecelerden biri olduğuna işaret eden Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Berat Kandili’ni vesile bilerek Rabbimizden bizleri affetmesini dilemeli, kırgınlıklara son vererek İslam aleminin huzuru için dua etmeliyiz” ifadesini kullandı.

 

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Berat Kandili nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında şu ifadelere yer verdi:

 

“Mukaddes geceler iman, ibadet ve düşünce bakımından kendimizi yenilememiz, geçmişimizi muhasebe etmemiz için şüphesiz büyük bir fırsattır. Yüce Allah’ın rahmet ve affına mazhar olarak, günahlardan arınmamıza vesile olacak olan Ramazan Ayı’nın müjdecisi olan Berat Kandil’ine bir kez daha erişmiş bulunmaktayız. Bu ulvi gecede, Allah’a ortak koşan müşrik ve koğuculuk yapıp insanların arasını açan kimse dışındaki kulların hepsinin bağışlanacağı ve yapılacak duaların geri çevrilmeyeceği müjdesi Peygamber Efendimize verilmiştir.

 

Berat gecesi; kulun yalvarış ve yakarışlarını Yüce Mevla’ya sunacağı ve O’nun sonsuz affından, merhametinden, iyiliğinden bol bol yararlanacağı umut, huzur ve müjde gecesidir. Berat gecesi; Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfûz’dan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Af, arınma, mağfiret ve kurtuluş vesilesi olan Berat gecesi hakkında Hz. Muhammed’in şöyle buyurduğu ifade edilmektedir:

 

“Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ‘Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim. Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim. Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim’ buyurur.”

 

İbadet ve halis niyetlerle ellerin semaya açılacağı bu mübarek gecenin, kalplerimizdeki kin, öfke, haset ve nefret duygularının silineceği, kendimiz için istediklerimizi başkaları için de isteyebildiğimiz, nefsimizin tükenmez arzularına gem vurabildiğimiz bir hayat getirmesini diler, savaşın yerini barışın aldığı bir dünya temennisiyle hemşehrilerimin ve tüm İslam aleminin mübarek Berat Kandili’ni gönülden kutluyorum.”