SAVAŞTAN İBARET OLMAYAN ONURLU BİR MÜCADELE VERDİK

Tarih, sadece geçmişe ait olayların yazılması ve anlatılması değildir. Tarih, bir milletin hafızasıdır. Aynı zamanda geleceğe doğru yürürken baktığımız bir aynadır. Huzur ve barış içinde yaşarken, bugünlere nasıl geldiğimizi, kimlerin hangi fedakarlıklarla bize bu vatanı armağan ettiğini daima hatırlamak durumundayız. Bu coğrafya nice şehidin, nice gazinin ve belki de adını hiç bilmediğimiz nice kahramanların omuzlarında bize emanet edilmiştir. Antep, hep gururla taşıdığı ve sonsuza dek taşıyacağı ‘Gazi’ ünvanıyla bu muhteşem geçmişin en önemli tanığıdır. Gaziantep’in kurtuluş mücadelesi birçok açıdan büyük önem taşımaktadır. Bu mücadele ile kurtuluş savaşının bir anlamda meşalesi yakılmış ve vatan toprakları söz konusu olduğunda Türk ulusunun neler yapabileceği Dünya’ya ispatlanmıştır. 11 ay açlık, yokluk, 70 bin mermi, ve 6 bin şehit, ilimizin kahraman insanlarının direnişini kıramamıştır. Şehit Kamil, Şahin Bey, Fedai Mehmet, Aslan Bey gibi kahramanların bize yaşattığı o büyük direniş destanı,  bir ulusun kurtuluşunun da ilham kaynağı olmuştur.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Antep’in bu eşsiz kahramanlığını, "Ben Anteplileri Gözlerinden Nasıl Öpmem Ki; Onlar Yalnız Antep'i Değil Türkiye'yi De Kurtardılar" sözüyle ifade etmiş ve Gaziantep’in vermiş olduğu bu eşsiz mücadeleyi, tüm Türkiye’ye örnek göstermiştir.

Peşpeşe gelen savaşlar ve çatışmalarla dağılan bir imparatorluğun ardından, nasıl büyük bir Kurtuluş Mücadelesi verildiğini, Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının bu büyük yıkımın ardından cumhuriyeti nasıl kurduğunu, her an ve her zaman, aynı heyecanla çocuklarımıza aktarmak hepimizin borcudur.

25 Aralık 1921 tarihinde, son Fransız askerinin bu şehri terk ettiğinde ve ellerinde ay yıldızlı bayraklarıyla kahraman Türk askerlerinin Gaziantep’e girmesi, tarih sayfalarında ilimiz için yeni bir dönemin başlamasına vesile olmuştur. Aradan geçen 91 yılda, başta sanayi ve ekonomi olmak üzere birçok alanda ilklere imza atan ilimiz, Türkiye’nin ve Dünya’nın model kenti olma yolunda kararlılıkla ilerlemektedir.

 

İşte bu ruh ve bu anlayışla, Dünya’da şehit adını taşıyan tek ilçe olma özelliğine sahip olan Şehit Kamil ilçemizi, düzenli gelişen ve hızlı büyüyen bir kent yapma çabası içerisindeyiz. Atalarımızın kurtuluş mücadelesinde göstermiş olduğu kararlığı ve azmi bizlerde, sorumlu olduğumuz halkımıza hizmet götürmekte gösteriyoruz. Çünkü, Gaziantepli mazeret üretmez, akılcı çözümler üretir. Biliyoruz ki, müşterek akıldan süzülen her proje başarıya ulaşır.

 

Antep’i Gazi’likle onurlandıran, bizlere, üzerinde onurla ve başı dik yaşadığımız bu toprakları emanet eden o büyük destanın aziz kahramanlarını; şehitlerimizi ve gazilerimizi, adını bildiğimiz ve bilmediğimiz herkesi bir kez daha rahmetle anıyor, tüm hemşerilerimin kurtuluş gününü en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.