ŞEHİTKAMİL BELEDİYESİ PEÇİÇ OYUNUNU UNUTTURMADI

PEÇİÇ TURNUVASINA KATILAN TÜM OYUNCULARA TEŞEKKÜR EDİYORUZ 

Şehitkamil Belediyesi, her yıl geleneksel hale getirdiği birbirinden farklı ve renkli sportif organizasyonlara bir yenisini daha ekledi. Gaziantep’te son yıllarda unutulmaya yüz tutan ve yöresel bir oyun olan peçiç’ in tekrar hatırlatılması amaçlayan Şehitkamil Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde 100’e aşkın oyuncunun katımıyla gerçekleşen turnuvada, peçiç oyununa hayat verdi. Gaziantep’e özgü peçiç oyununu gelecek nesillere öğretmeyi ve aktarmayı hedefleyen Şehitkamil Belediyesi, bu oyunu Satranç Spor Okulu faaliyetleri arasında ekleyerek, bu kültürün tabana yayılmasına da büyük katkı sağladı. Şehitkamil Belediyesi Atatürk Kültür ve Spor Merkezinde düzenlenen Peçiç Turnuvası açılış seremonisinde, turnuvaya katılan oyuncuları yalnız bırakmayan Şehitkamil Belediye Başkan Yardımcısı Hayri Özkeçeçi turnuvaya katılarak, Gaziantep’e özgü bu kültürün hayat bulmasına katkı sağlayan tüm yarışmacılara teşekkürlerini iletti. Başkan Yardımcısı Özkeçeçi, “Yüzyıllar öncesine dayanan Peçiç Oyununu yeni nesillere aktarılmasına vesile olmak bizleri çok mutlu etti. Siz değerli katılımcıların katkılarıyla Gaziantep’e özgü yaşayan bu kültürü kuşaktan kuşağa aktaracağız. Bu nedenle sizlere teşekkürlerimi iletiyorum. Şehitkamil Belediye Başkanımız Sayın Rıdvan Fadıloğlu’nun büyük destekleriyle her yıl bir birinden farklı branşlarda sportif etkinlikler düzenliyoruz. Bu etkinliklerde 7’den 70’e tüm hemşerilerimizi spor salonlarında görmek bizleri fazlasıyla mutlu ediyor. İşte bu gün bu salondaki manzarada bunun en güzel örneğidir. Ümit ediyorum ki sizlerin de destek ve katkılarıyla bu ve buna benzer birçok etkinlik ilerleyen yıllarda da daha geniş kitlelerin katılımı ile düzenlenmeye devam edecek”  dedi.

 

GELENEK VE GÖRENEKLERİMİZİ YAŞATMAK İSTİYORUZ

Peçiç Turnuvasına katılan yarışmacılar ise, “Peçiç oyunu Gaziantep’in yüzyıllardır geleneklerinden olan has oyundur. Bizlere bu kültür ve geleneği unutturmayan Şehitkamil Belediye Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu’na teşekkür ediyoruz. Bizlerde bu geleneği çocuklarımıza ve torunlarımıza aktarmak istiyoruz. İnşallah bu tür etkinliklerin sürekli devamı gelir diye ümit ediyoruz. Her konuda gelenek ve göreneklerimizi yaşatmak istiyoruz” diye konuştular.

 

PEÇİÇ OYUNU NEDİR

Altı adet deniz kabuğunu andıran taşlarla oynanan, bir akıl ve strateji oyunu olan peçiç, karelere ayrılmış dört parça ve her parçası yirmi dört adet kutucuktan oluşan bir bezin üzerinde oynanmaktadır.  Peçiç, karşılıklı birer kişiyle oynanabildiği gibi, takım halinde ikişer kişilik gruplarla da oynanabilmektedir. Her oyuncunun aynı renklere boyanmış ve tahtadan yapılmış dört adet taşla oynadığı peçiçte, taşları kırılmadan turu tamamlayıp bitiş kısmına varan kişi oyunu kazanmış oluyor.