ŞEHİTKAMİL BELEDİYESİ SESLERLE ANADOLU'YU SANATSEVERLERLE BULUŞTURDU

Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen müzikli oyuna yoğun ilgi gösterildi. Anadolu’nun farklı yörelerinden derlenmiş türkülerden oluşan ‘Seslerle Anadolu’ müzikli oyununu, Gazianteplilerden tam not aldı. Gecenin sonunda oyunu izlemeye gelen vatandaşlar, dakikalarca Mersin Devlet Opera ve Bale Gurubu’nu ayakta alkışladı.


Hacivat ile Karagöz, meddah geleneği, kına gecesi gibi Anadolu’nun önemli kültürel ritüellerini içerisinde barındıran, Karadeniz türkülerinden İstanbul şarkılarına, Mevlana’ya, Köroğlu’na uzanan oldukça kapsamlı ve zengin repertuarıyla sahnelenen müzikli oyun Seslerle Anadolu, izleyicisine orkestra, solo, koro, danslar ve slayt gösterileriyle görsel ve işitsel bir şölen sundu.


Mersin Devlet Opera ve Balesi Gurubu’nun sahnelediği oyundaki türkü düzenleme ve müzik uyarlamasını Ali Aykaç’ın yaparken, ‘Seslerle Anadolu’ oyununun araştırma ve metni Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcısı D. Şadi Erdoğan’a tarafından hazırlandı. Sahnelenen eserin reji ve koreografisini Mehmet Balkan, müzikal sorumluluğunu Mehmet Yılmaz, dekor tasarımını Tayfun Çebi, kostüm tasarımını Sevda Aksakoğlu, ışık tasarımını Tarı Deniz, koreografi asistanlığını Baba Hasan Akyol, reji asistanlığını Melih Öztürk yaptı.


Gecenin sonunda sahnelenen oyunu çok beğendiklerini belirten vatandaşlar, Şehitkamil Belediyesi Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’na teşekkür etti.