ŞEHİTKAMİL BELEDİYESİ TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK BİYOLOJİK GÖLETİNİ AÇIYOR

Sayfayı Dinlemek İçin Lütfen Play Butonuna Basın


HAYAL ETTİĞİM BİR MEKANI HAYATA GEÇİRDİK

Gaziantep'in su ve yeşil yoksunu bir şehir olduğuna dikkati çeken Başkan Fadıloğlu, böyle bir mekanı belediye başkanı olmadan önce hayal ettiğini, göreve geldikten sonra bunu gerçekleştirmek için harekete geçtiğini ifade etti. Daha önce piknik alanı olarak hizmet veren bölgenin Orman ve Su İşleri Bakanlığından kiralandığını belirten Başkan Fadıloğlu; “Buraya ne yapabiliriz” diye ekibimizle çok düşündük. Her tarafı ağaçlı bölge olması nedeniyle istediğimiz projeyi yapma imkanımız yoktu. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile görüşerek, içinde bulunduğumuz noktanın ağaçsız bir alan olduğunu bildirdik. Bu bölgede gölet projesi düşündüğümüzü ifade ettik. Onlar da gelişim projesi çerçevesinde olabileceğini söylediler. Çalışmalara geçen sene başladık ve 1 yıl gibi bir kısa sürede istediğimiz projeyi tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk” dedi.

KİMYASAL MADDE KULLANILMADAN KENDİ KENDİNİ TEMİZLEYECEK

Göletin temizliği için herhangi bir kimyasal madde kullanılmadığını vurgulayan Başkan Fadıloğlu; ''Normal şartlarda birini gözü kapalıyken buraya getirseniz, 'burası Gaziantep mi-' der. Çünkü burayı ilk kez gören vatandaşlarımız bu sözü dile getiriyor. Burası aynı zamanda arbaretum. Buraya çok sayıda yetişmiş ağaç getirdik. Değişik ortamlarda yetiştirilmiş 255 ayrı cins ve 11 bin 350 kök bitkimiz var. Hepsinin üzerinde Latince isimleri ve özellikleri yazılı. Aynı zamanda burayı bir eğitim merkezi olarak da kullanacağız.” dedi.

AÇILIŞI BAKANLAR YAPACAK

10 Haziran'da Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in katılımıyla Biyolojik Göletin açılışını yapacaklarını ifade eden Başkan Fadıloğlu tüm vatandaşları açılışa davet etti.