ŞEHİTKAMİL BELEDİYESİNİN YAPTIĞI BİYOLOJİK GÖLET HEM İSTİHDAMA HEMDE TURİZME BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Sayfayı Dinlemek İçin Lütfen Play Butonuna Basın


BÜYÜK AÇILIŞ 10 HAZİRAN PAZAR GÜNÜ

Şehitkamil Belediyesinin Türkiye’ye örnek gösterilecek projelerinden biri olan Biyolojik Gölet Dülük Baba Tabiat Parkı içinde daha şimdiden ziyaretçi akınına uğruyor. Gaziantep’e kazandırılan ve kamu kurumları tarafından yaptırılan Türkiye’nin en büyük biyolojik göleti 10 Haziaran Pazar günü saat 14.00 ‘da Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in katılımıyla hizmete açılacak.

BURASI ÇOCUKLARIMIZ İÇİN BİR EĞİTİM MERKEZİ OLACAK

Bundan sonraki süreçte ‘insanlarımız her şeyin en iyisine layık’ düşüncesiyle daha iyisini nasıl yaparız diye bir arayışa girdiklerini ifade eden Başkan Fadıloğlu, "Burası ağaçsız bir bölgeydi. Dere yatağı olan bir noktaydı. Burada bir su hareketi yapmak istedik. Bunun için çalışma arkadaşlarımızla istişare ettik. Arkadaşlarımızın çalışmış olduğu proje neticesinde kamu kurumları arasında yapılan en büyük biyolojik göleti yaptık. Bu göletin özelliği herhangi bir arıtmaya ihtiyaç duymuyor. Göletimiz kendi içindeki su birikintisiyle, mikro organizmalarla, planktonlarla kendi kendini temizliyor. Ayrıca bu göletin etrafında yaklaşık 155 ayrı cinste ağaç ve mevsimlik bitki var. Buranın etrafında komple bir yürüyüş bandı oluşturduk. Aynı zamanda bilgi kartlarında bitkilerin özellikleri yer alıyor. Hangi bölgede yetiştikleri ve neye ihtiyaç duydukları üzerlerinde yazılmış durumda. Burayı bir eğitim merkezi olarak da kullanmak istiyoruz. Çocuklarımızın buraya gelip bu bitkileri yakından incelemesi ve görmesi açısından buranın çocuklarımıza çok faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

VATANDAŞLARIMIZIN HUZURU VE GÜVENLİĞİ İÇİN DÜLÜK BİZE EMANET

Biyolojik gölet hakkında bilgiler veren Başkan Fadıloğlu, "Gaziantep su yoksunu bir şehir. Özellikle yeşilde de çok fazla bir iddiamız yok. Büyüklerimizin geçmiş zamanda Dülük Ormanı’na diktikleri ağaçlar sayesinde bu mekan elde edilmiş. Biz Şehitkamil Belediyesi olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan burayı devraldık. Burada öncelikle piknik alanlarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yaptık. Vatandaşlarımızın daha rahat ve güvenli piknik yapabilmelerini sağlamak adına kendi imkanlarımızla belli bir noktaya getirdik" dedi.

HEM TURİZME HEM İSTİHDAMA KATKI

Yaklaşık 3 milyon TL’ye mal olan göletin hem turizme hem de istihdama katkı sağlayacağını söyleyen Başkan Fadıloğlu, "Yapmış olduğumuz bu proje öncelikle hemşerilerimizin hizmetine sunduğumuz bir proje. Ancak böyle bir tesisin yapılmasıyla çevre vilayetlerden gelen misafirlerimizin değişik bir proje görme imkanı sağlaması, dolayısıyla hem turizme hemde istihdama katkı sağlayacaktır. Bu kadar geniş ve büyük bir alanda iş imkanı da haliyle artıyor. Bu da istihdamın artması anlamına geliyor. Geçen hafta itibariyle buraya 20 bin kişinin giriş yaptığını biliyoruz. Burada kötü niyetli insanların barınmaması için tüm tedbirlerimizi aldık. Daha önce sadece pazar günleri güvenli görülür, vatandaşlarımız yalnız pazar günleri buralara gelirdi. Bugün yaptığımız çalışmaların ardından hafta içinde öğrenciler de piknik yapmak için burayı tercih ediyorlar. Milletimizin talepleri doğrultusunda hizmet üretmeye devam edeceğiz. Gölet ve bitkiler için yatırım maliyeti 2 milyon 500 bin TL. Diğer işlemler tamamen belediye imkanlarıyla yapıldı ve yapılmaya devam ediyor” dedi. 

TÜM HALKIMIZ DAVETLİ

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu 10 Haziran Pazar günü Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in katılımıyla açılacak olan Biyolojik Gölete tüm vatandaşları davet etti.