DÜLÜK'TE LALE DEVRİ FOTOĞRAF YARIŞMASI

  • Etkinlik Başlangıç Tarihi:
  • Etkinlik Bİtiş Tarihi:

Açıklama

“Dülük’te Lâle Devri” konulu Şehitkamil Belediyesi 1. Ulusal Fotoğraf Yarışması | Yarışmalar | GİFSAD | Gaziantep İpekyolu Fotoğraf Sanatı Derneği

 

 

"Dülük’te Lâle Devri" Konulu
ŞEHİTKAMİL BELEDİYESİ 1. ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI
ŞEHİTKAMİL BELEDİYESİ ve GAZİANTEP İPEKYOLU FOTOĞRAF SANATI DERNEĞİ (GİFSAD) İşbirliği ile

YARIŞMANIN ADI
“Dülük’te Lâle Devri” Konulu Şehitkamil Belediyesi 1.Ulusal Fotoğraf Yarışması

YARIŞMANIN AMACI
“Dülük Tabiat Parkı” adını; kültürler arası bir köprü görevi gören ve yüzyıllar boyu birçok medeniyete ev sahipliği yapmış; sayısız eserlere sahip Türkiye, hatta tüm dünya için önemli bir tarihsel hazine olan Dülük Antik Kenti’ nden (DOLİCHE) almıştır. İçinde muhteşem manzaralar sunan biyolojik göleti, etrafında 255 farklı türde toplam 11 bin 335 bitkinin yetiştirildiği arboretum sahası ile ‘’Türkiye’nin siluetini değiştirecek 10 projeden biri seçilen’’ Dülük Tabiat Parkı, birbirinden alımlı laleleri ile bahara “merhaba” demeye hazırlanıyor.

Osmanlı İmparatorluğunun simgesi haline gelen Lale, güzelliği ve asilliği ile bir döneme ‘Lale Çılgınlığı’ akımıyla damga vurmuştur 11. yüzyıldan itibaren Anadolu topraklarında yerini almış, Selçuklular tarafından sanat eserleri aracılığıyla geleceğe taşınmıştır. Güzelliği, zarafeti ve asaleti ile bu toprakların ayrılmaz parçası haline gelen lale hayranlığı, özellikle Osmanlı sanatının eşsiz motiflerinde, Padişahların tasarladığı mücevherlerde boy göstermiş, İstanbul'un fethi sonrasında ise Osmanlılar tarafından Avrupa'ya aktarılmıştır. Avrupalılar tarafından da sevilen ve uğruna servet harcanan lale, tıpkı Türkler gibi Avrupalı sanatçılara da ilham kaynağı olmuştur.

Dülük Tabiat Parkı ve Lale’yi buluşturarak efsanevi geçmişlerini hatırlatmak; fotoğraf sanatçılarının objektifiyle, fotoğraf sanatının gelişimine ve yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak amacıyla “Dülük’te Lâle Devri” Konulu fotoğraf yarışmasını düzenliyoruz. Amacımız, amatör veya profesyonel fotoğrafçıların fotoğrafa ilgisini arttırabilmek, aynı zamanda fotoğraf severleri Gaziantep Dülük Tabiat Parkı’nın eşsiz güzelliği ile buluşturmak ve fotoğraf sanatı açısından ilçeyi cazibe merkezi haline getirmektir. Ayrıca yarışmanın bir diğer amacı da Dülük Tabiat Parkı’nın fotoğraflanmasını sağlayarak, ulusal ve uluslararası arenada bilinirliğini arttırmak, uluslararası platformlarda Gaziantep’i temsil edecek nitelikte fotoğraf sergileri oluşturmaktır.

 

KATILIM KOŞULLARI

• Katılım ücretsizdir.
• Yarışmaya katılım amatör veya profesyonel, fotoğrafa meraklı herkese  açıktır.
• Yarışmada tek kategori vardır, yarışmacılar en fazla 5 fotoğraf ile katılabilirler.
• Yarışmaya gönderilen fotoğraflar, Gaziantep Dülük Tabiat Parkı sınırları içerisinde ve yarışma katılım tarihleri aralığında çekilmiş olmalıdır. Başka yer ve tarihte çekilmiş fotoğraflar kabul edilmeyecektir.
• Yarışmaya katılacak fotoğraflar JPG formatında, uzun kenarı en az 2400 piksel, 300 dpi ve dosya boyutu en fazla 3 MB olacak  şekilde ayarlanarak, internet  sitesi üzerinden gönderilmelidir. Ödül ve sergileme alan fotoğrafların büyük boy baskıları Şehitkamil Belediyesi tarafından yaptırılacaktır. Bu nedenle çözünürlük ayarlarına dikkat edilmelidir. Bu kurallara uygun olmayan fotoğraflar kayıt aşamasını geçseler dahi eleneceklerdir.
• Yarışmacılar, geleneksel veya modern her türlü fotoğrafik  tekniği özgürce kullanabilirler. Deneysel çalışmalar ve manipülasyonlar değerlendirmeye alınmayacaktır.
Yarışma için hazırlanan fotoğraflar internet sitesi üzerinden gönderilmelidir. Yarışmaya baskı veya CD ile fotoğraf kabul edilmemektedir.
• Katılımcılar www.sehitkamil.bel.tr ya da www.gifsad.org adresine internet üzerinden ulaşarak;
“Dülük’te Lâle Devri” konulu Şehitkamil Belediyesi 1. Ulusal Fotoğraf Yarışmasına katılabileceklerdir. Yarışmacılar katılım formunu  internet üzerinden eksiksiz  doldurmak zorundadırlar. Formu tam olarak doldurmalarını takiben sistem fotoğraf yüklenebilmesine izin verecektir.
• Yarışma sonuçları www.sehitkamil.bel.tr ve www.gifsad.org adreslerinde yayınlanacaktır. Yarışmaya katılan fotoğrafçılara, internet üzerinden sergi  davetiyesi gönderilecektir.
• Yarışmaya seçici kurul üyeleri, organizasyon komitesi ve birinci derece akrabaları ile Şehitkamil Belediyesi çalışanları katılamaz.
• Yarışmada derece alan ve sergilenmeye değer görülen fotoğraflar Şehitkamil Belediyesi internet  sitesinde ve belirlenecek olan alanlarda sergilenecektir.
• Yarışma sonunda şartnameye uymayan eserlerin tespiti halinde derecesi ve ödülü geri alınır, yerine başka eser konmaz, derece ve ödül boş bırakılır. Katılımcı, yarışmaya gönderdiği eserin tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan elde ettikleri ödül,  ünvan ve her türlü  kazanımları geri alınır.
• Ödül alan fotoğraflar, ödülleri veren kuruluş olan; Şehitkamil Belediyesi tarafından, basılı ve sanal ortamlardaki yayım organlarında gayri ticari olarak tanıtım, haber, reklam amaçlı ve sosyal sorumluluk projelerinde kullanılabilir. Katılımcılar bu şekilde kullanılan fotoğrafları için verilen ödülden başka herhangi bir telif hakkı ya da maddi manevi talep ileri sürmeyeceklerini şimdiden kabul ederler.
• Katılımcı, yarışmaya gönderdiği eserleriyle ilgili olarak her hangi bir yasal sorunun sorumlusu olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder.
• Yarışmacılar, lalelerin açma zamanını mevsim değişikliklerine göre takip etmelidir.

 

YARIŞMA TAKVİMİ
Katılım Başlangıç Tarihi 22 Mart 2016
Son Katılma Tarihi 18 Mayıs 2016
Seçici Kurul Toplantısı 28 Mayıs 2016
Sonuç Bildirimi 30 Mayıs 2016
Ödül Töreni 4 Haziran 2016

* Sergi ve ödül töreni, Dülük Tabiat Parkında açık havada yapılması planlandığından, mevsim şartlarına bağlı olarak değiştirilebilir. Yarışma sonrası tarih ve yeri belirten bir mail ile tüm katılımcılara bildirilecektir.

 

SEÇİCİ KURUL

Bülent Teymur Fotoğraf Sanatçısı – Gifsad Kurucu Üyesi
M.Burak Bozbaş Fotoğraf Sanatçısı – Gifsad Başkanı
Ümit Doğan Fotoğraf Sanatçısı – Gifsad Genel Sekreteri
Zeynep Özbahçıvan Şehitkamil Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü
Refik Özseven Fotoğraf Sanatçısı – Afiap – CR2 İfsak Üyesi
Elif Yılmaz Özdemir Fotoğraf Sanatçısı
Arif Kuğu Fotoğraf Sanatçısı

Seçici Kurul toplantısı en az 5 jüri üyesinin bir araya gelmesi ile yapılır.

 

ÖDÜLLER

1.’lik Ödülü  3.000 TL + Altın Madalya + Plaket
2.’lik Ödülü  2.000 TL + Gümüş Madalya + Plaket
3.’lik Ödülü  1.000 TL + Bronz Madalya + Plaket
Mansiyonlar (6 Adet)  300 TL + Plaket
Sergilemeler (50 Adet)  100 TL
Şehitkamil Belediyesi Özel Ödülü  500 TL
GİFSAD Özel Ödülü  500 TL


ORGANİZASYON KOMİTESİ
Ahmet Aydın SERT  : Şehitkamil Belediyesi Basın Müdürü
M. Ertan Tiryaki  : Gifsad Yönetim Kurulu Üyesi

YARIŞMA SEKRETERYASI
Mustafa Demir
Gaziantep İpekyolu Fotoğraf Sanatı Derneği (Gifsad)
Şehitkamil Kültür Merkezi Arkası Sezen Aksu Sokak
Şehitkamil / GAZİANTEP

Telefon  : 0530  581  54  66
web       :  www.gifsad.org
e-posta  :  info@gifsad.org

Yeri

22 MART 2016 18 MAYIS 2016 DÜLÜK TABİAT PARKI