ŞEHİTKAMİL KÜLTÜR VE KONGRE MERKEZİ EŞREF BİTLİS PARKI HASTA YAKINLARI KONAKLAMA MERKEZİ İBRAHİMŞEHİR SOSYAL TESİSİ TEK TUŞLA BOR ÖDEME KİLİT TAŞI ÇALIŞMALARI ARABAN SOSYAL TESİSİ MERVEŞEHİR STADI İNTERNET EVİ LOGOMUZ  Bİ DÜNYA YEŞİL EYÜP SULTAN SOSYAL TESİSİ LİG BİRİNCİLİĞİ ENGELSİZ PARKI DÜLÜKBABA MESİRE ALANI İLETİŞİM MERKEZİ YARI OLİMPİK YÜZME HAVUZU ERİKLİ SOSYAL TESİSİ SOMALİYE UZANAN ŞEFKAT ELİ İBRAHİMLİ KAMULAŞTIRMA
Şehitkamil
Sanat Merkezi
Alleben Yüzme
Havuzu
Ücretsiz Arayın
Size en yakın
Möp Kumbaraları
e-möp
E-Devlet
Projeler
Google'da
Tek Tuşla
Borç Ödeme
İhaleler
E-İmar

.

Duyuru Listesi

İlçemiz hakkındaki gelişmelerden haberdar olmak için duyuru listemize katılınız
 

ŞİRİNEVLER 1+1 SOSYAL KONUTLARI (288 Adet)

ŞİRİNEVLER 1+1 SOSYAL KONUTLARI (288 Adet)

YAPIM YILI : 2010
PROJE DURUMU: KULLANIMDA

 
Gecekondulaşmayı önlemek ve dar gelirli vatandaşların kolayca ev sahibi olabilimesi için hazırlanan 288 adet 1+1 konut ve sosyal donatıları olan yapıdır.

ŞEHİTKAMİL BELEDİYESİ AİLE MERKEZİ

 • Şehir kültürüne uyum sağlamaya katkıda bulunmak.
 • Aile olma bilincinin yerleşmesine katkıda bulunmak.
 • Eşler arası iletişimin sağlıklı yaşanmasına katkıda bulunmak.
 • Anne-baba ile çocuklar arasında iletişimin sağlıklı yaşanmasına katkıda bulunmak.
 • Ailede bağlılık bilincinin oluşturulmasına katkıda bulunmak.
 • Ailede demokrasi bilincinin oluşturulmasına katkıda bulunmak.
 • Bireylerin, bireysel ve ailevi sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak.
 • Akrabalık ve komşuluk bilincini oluşturmalarında yardımcı olmak.
 • Sosyalleşmelerine yardımcı olmak.
 • Bireylerin özgüvenlerinin farkına varmalarına yardımcı olarak;  kendilerine olan saygılarını arttırmak.
 • Yetenekleri doğrultusunda gelişimlerine ve hayat kalitelerinin artması için eğitimlerine ortam hazırlamak.
 • Bireylerin kendine, ailesine ve topluma karşı sorumluluk bilinçlerinin artmasına, seminer ve konferans çalışmalarımızla destek vermek.
 • İlçemizden başlayarak şehrimize ve ülkemize; aileden başlayarak huzur ve mutluluğun dalga dalga yayılmasına vesile olmak.
 • 0-6 yaş grubu çocuklarımızın okul öncesi eğitimlerine katkıda bulunmak, sosyalleşmelerini sağlamak.
 • Dinimizin doğru öğrenilmesine katkıda bulunmak.
 • Eğitim hayatlarının devamlılığı için destek vermek.(Açık öğretim)
 • Kişisel Gelişim Uzmanı eşliğinde aile içi  iletişim ve bireysel hayat kalitelerine; psikolojik, davranışların değişimi noktasında destek vererek (hasta ya da psikolojik sorunlu olduğunu düşünmeden) kişisel gelişimlerine ve daha farkında yaşamalarına katkı sağlamak.

 

PROJENİN HEDEF KİTLESİ

İlçemiz sınırlarında yaşayan öncelikle göçle nüfusunu oluşturmuş  semt ve mahallelerimiz ile tüm ilçe sakinlerimiz projemizin hedef kitlesini oluşturmaktadır.

UYGULAMA ESASLARI 

Semt ve mahallelerimizde kurduğumuz ŞEHİTKAMİL BELEDİYESİ AİLE MERKEZLERİMİZ uygulama alanlarımızdır.

Tesislerimizde :

 • Okuma- yazma kursu
 • Aile eğitimi kursu
 • Mefruşat kursu
 • El sanatları kursu
 • Makine nakışı kursu
 • Anasınıfı
 • Oyun ve Uyku Odaları
 • Mutfak
 • Pasta ve yemek kursu
 • Yıldızlar Kulübü
 • Okuma Terapisi (Kur-an öğretimi)
 • Anasınıfı öğrencilerimize  manevi değerlerin kazandırılması eğitimi
 • Gönülden Damlalar (Dinimizi doğru algılayıp, doğru yaşamaları için bilgilendirme sohbetleri)
 • Açık Öğretim Desteği  (İlköğretim, Ortaöğretim ve Yükseköğretim)
 • Kişisel Gelişim Danışmanlık hizmetleri                   
 • Aile merkezlerimizin olduğu bölgelerin özellikleri gereği olan bilumum konularda’’ Eğitim Seminerleri’’  verilmektedir.

“Evet’ten Önce” projemiz bekar bayanlara evlilik öncesi bilgilendirme konferansları vererek evlilik kararlarında daha bilinçli hareket etmelerine  evlilik hayatına hazırlıklı olmalarına vesile olunmuş;evli olan bayanlara ise  aile içi iletişimde ideal davranışlar,eşler arası ve çocukları ile olan iletişimdeki yaklaşım politikaları üzerine eğitimler verilerek mutlu ve huzurlu ailelerin sayısı arttırılmaya çalışılmıştır.

OKUMA- YAZMA KURSU: 

Okuma- yazma bilmeyen cehalete mahkum olmuş kadınlarımıza ve genç kızlarımıza yaşam kalitelerini yükseltmek ve kendilerine olan öz güvenlerini arttırıp farkındalık yaratmak için böyle bir imkan sunulmaktadır.

Belediyemiz olarak aile merkezlerimizde sınıflar oluşturularak,AÇEV(Anne Çocuk Vakfı) ve Halk Eğitimden Öğretici desteği alınarak hedef kitlemizin sonuca ermesi sağlanmaktadır. 

Kurslarımız 1.kademe sonrasında 2.kademe, Açıköğretim, İlköğretim  6-7-8.sınıflar 7 ay gibi kısa bir sürede kursiyerimizin kredilerini tamamlayarak bitirilmesi sağlanarak mezuniyetlerine destek verilmektedir. Lise bölümünü de 2,5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlayarak üniversite hakkını elde ediyorlar.   

Bir insanın hayatında ‘’BİR’’ kursla bu kadar değişim yapabilmesine vesile olduğumuzu bilmek her birimizi ayrı ayrı heyecanlandırmaktadır.

 AİLE EĞİTİMİ KURSU:  

Aile Eğitimi Kursumuzun sınıfını kurumumuzdan (AİLE MERKEZİMİZDEN) Eğitmenini de Halk Eğitimden sağlıyoruz. Kursumuz Üç Kur halinde açılıyor. 1.Kur (3-6) yaş, 2.Kur ( 7-11) yaş, 3.Kur (12-18) yaş grubu anne ve babalara verilmektedir. Her bir kurumuz 14 Hafta sürmektedir. Çocukların; çocukluklarını her yaş dönemine göre anne ve babasından beklentileri, ihtiyaçları doğrultusunda yaşayarak huzur içinde büyüdüklerini, anne ve babalarında doya doya anne babalıklarını yaşadıklarını gözlemlemek, ruhumuzu okşayan bölümlerden bir tanesidir.  

EL SANATLARI KURSU:

Belediyemiz bünyesinde istihdam edilen,Aile Merkezlerimiz bünyesinde çalıştırılan Usta Öğreticilerimizin desteği ile Aile Merkezlerimizde talebe göre el beceri kursları açılmaktadır. Ayrıca ailenin bütçesine katkı sağlayabilmeleri ve genç kızlarımızın çeyiz hazırlıklarına olanak sağlamaktadır. Annelerimiz bir çok konuda yeteneklerini geliştirerek özgüvenlerinin artması ile yeni fikirler üreterek aile bütçesine katkıda bulunmaktadırlar.Nevresim takımı, pike,çeyizlik,yün örgüsü, kurdela işi, boncuk işi vs. bilumum farklı ürünlerle,ülke ekonomisine katkı sağlamakta,hem aile ekonomisini desteklerken,hemde kendilerine yada kızlarının çeyizlerini hazırlama imkanları sunulmaktadır.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

ANASINIFI OYUN VE UYKU ODALARI:

Anasınıflarımızda (4-6) yaş aralığında çocuklarımızın anneleri bilumum konularda eğitimlerini alırken ve seminer,konferans,gezi v.s etkinliklere katılırken yavrularının emin ellerde olduğunu bilerek en verimli şekilde Aile Merkezimizden faydalanmaları düşünülmüştür. Anasınıfında; çocuklarımız oyun ağırlıklı, kendi yaş ve psikomotor gelişimine uygun eğlenceli çalışmalar yapılmaktadır. (2-3) yaş aralığındaki çocuklarımız da Oyun Odalarımızdan faydalanmaktadırlar. Oyun odalarımızda bir parkta bulunabilecek hemen hemen birçok oyuncak, çocuklarımızın ilgisini çekebilecek ve psikomotor gelişimlerine katkı sağlayabilecek yeterliliktedir. Uyku Odalarımızdan (0-1) yaş arası çocuklarımız ile anasınıfı çocuklarımız faydalanmaktadırlar. Bunların yanı sıra anasınıfı öğrencilerimize haftada bir saatlik “manevi değerler” adı altında ,özel branş öğretmeni gözetiminde eğitim imkanı sağlanmaktadır. 

MUTFAK:

Mutfaklarımızdan hem çalışanlarımız hem de katılımcılarımız faydalanmaktadırlar. Çalışanlarımız sabah kahvaltılarını ve öğle yemeklerini tesisimizde yemektedirler. Kurum olarak temel ihtiyaçları olan salça, yağ, bulgur, makarna, deterjan vs. Belediyemiz tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca katılımcılarımız da kahvaltılara, öğle yemeklerine ve öğleden sonra çay ve kahvenin yanına kurabiyelerini, keklerini yapıp geliyorlar ya da orada hocalarımızla beraber bir ev ortamı yaratılmaktadır. Ayrıca Pasta ve Yemek Kursu çalışmalarımızı da mutfağımızda uygulama imkanı sağlanmaktadır.  

YILDIZLAR KULÜBÜ: 

7-14 Yaş grubu çocuklarımızla yaptığımız bir çalışmamızdır. Çocuklarımıza Temel Hijyen Koşullarından başlayarak, kişisel bakımları, evimiz ve mahallemizin temizliği, dayanışma,  (mahallemizin yaşlı ve hastalarının, bakkal, manav vs. ihtiyaçlarına yardımcı olmak) saygı, güven, dürüstlük gibi etik konular ile inanç gerekleri, hayatımıza katkıları, kısaca ilkeli bir birey olarak insan olduğunun farkında, hedeflerini bilen, gayesi için çaba gösteren, inançlı, dinimizin kurallarını doğru uygulayan bireyler olmaları için yaptığımız bir uygulamamızdır. Yaz tatilinde hergün programlar yapılmaktadır.Okul zamanlarında çıkış saatlerinde haftada bir gün programımıza devam edilmektedir.  

Programı Aile Merkezimizin Sorumluları ve Kişisel Gelişim Uzmanımız dönüşümlü olarak yürütmektedir.  

OKUMA TERAPİSİ (Kur-an Öğretimi) : 

Aile Merkezimize gelen üyelerimizin talebine göre,aile merkezimizin bulunduğu mahalleden gönüllü bir eğitmenin gözetim ve denetiminde usulüne uygun eğitim verilmesini sağlamaktayız.  

GÖNÜLDEN  DAMLALAR :  

Dinimizi doğru algılayıp, doğru yaşamak için yapılan bilgilendirme sohbetleridir.Çevre tarafından sevilip sayılan, Dini bilgisi yeterli olan bir hanım arkadaşımız tarafından; özellikle annelerimizin ve genç kızlarımızın doğru bilgilere ulaşmalarını, sorularının cevabını doğru kaynaktan almalarını sağlamaktayız.  

AÇIK ÖĞRETİM DESTEĞİ  :  

Erken yaşta okuldan alınan kızlarımızın eğitimlerine devam ederek daha bilinçli  kararlar alabilmelerine, eğitim hayatlarının devamlılığına ve eş seçimine, çocuk yetiştirirken bilinçli olmalarına,  algılayış biçimlerine, kurdukları iletişimin kalitesine, bağımlı iken çalışarak bağımsız olmalarına destek vererek, hayat kalitelerine katkı sağlamaktayız.  

EĞİTİM SEMİNERLERİ :

Aile İçi İletişim, Aile Planlaması, Kadın Hastalıkları, Çocuklarda Psikolojik Gelişim, Aile İçi Geçimsizlik, Kadına Yönelik Şiddet, Madde Bağımlılığı, Ağız ve Diş Sağlığı, Üreme Sağlığı, Obezite, Yeterli ve Dengeli Beslenme, Güvenli Annelik, Cinsel Yolla Bulaşan Rahatsızlıklar, Deprem Tatbikatı, Soba Zehirlenmesi, Genel Hijyen, Tüketici Hakları, Şehir Kültürü, Bebek Bakımı, Ev Kazaları, Gebelik Takibi, Bulaşan Hastalıklar, Kadın Hakları ve Kadına Yönelik Şiddet, Yeni Doğan Taramaları, Menepoz, Ergenlik, Genel Hijyen, Verem, Diyabet vs konularında üniversite ve diğer kamu kurumları ile irtibatta olarak uzman kişilere eğitim seminerleri düzenletilmektedir.
 

ÇALIŞMA ORTAKLARIMIZ

 • İl Emniyet Müdürlüğü
 • Çocuk Polisi
 • Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü
 • Sağlık Grup Başkanlığı
 • Sağlık Ocakları
 • İl Sağlık Müdürlüğü
 • Mikro Kredi
 • Halk Eğitim Müdürlüğü
 • Ketem
 • Müftülük
 • Gaziantep Üniversitesi
 • Anne Çocuk Vakfı   

Konularımıza ve ulaşmak istediğimiz amacımıza göre çalışma ortaklarımız değişmektedir.

KİŞİSEL GELİŞİM DANIŞMANLIĞI :

Kişisel Gelişim Uzmanımız tarafından belirli bir program çerçevesinde,özel randevu sistemi dahilinde psikolojik ve kişisel gelişim danışmanlığı hizmeti gerçekleştirilmektedir. 

Şu ana kadar 1088 kişiye birebir kişisel gelişim danışmanlığı hizmeti sunulmuştur.  

Amacımız :

 • Eşler arası iletişim
 • Aile içi iletişim
 • Çocuğun yaş ve duygusal gelişimine uygun davranışlar sergilemek
 • Yetişkin çocuklara sınav kaygısı konusunda danışmanlık ve konferans vermek (çevre okulların öğrencilerine)
 • Bireyin kendini fark ederek davranışlarını sergilemesini sağlamak
 • Ailenin ortak hedefinin olmasını sağlayarak ‘’bağlılık duygularını” güçlendirmek.
 • Aile İçi İletişim, Davranış Boyutu, Demokratik Aile Yapısı, Ailede Bağlılık konularının işlendiği konferanslar vermek.   Toplam 1750 kişiye konferans verilmiştir.  

Kişisel Gelişim Danışmanlığı, içinde bulunduğumuz şartlar ve konuma uygun en kaliteli standartta hayatı yaşayabilmek için duygularımızı doğru fark ederek yönetmeyi başarmaktır. 

EŞLERİ BARIŞTIRDIK  

ANNELERLE OĞULLARINI, KIZLARINI BARIŞTIRDIK 

BABALARLA KIZLARINI, OĞULLARINI BARIŞTIRDIK 

AİLE İÇİ İLETİŞİMDE BAĞLILIK DUYGULARINI VE GELENEKSEL AİLE YAPISINI YAŞATMAK ADINA BİREBİR GÖRÜŞMELERİMİZ VE  EV ZİYARETLERİMİZLE  AİLENİN BÜTÜNÜNÜ HEDEF ALDIK 

AKRABALIK VE KOMŞULUK İLİŞKİLERİNİ ÖNEMSEMELERİNİ, FARKINDA OLMALARINI SAĞLADIK. 

İLKELİ BİR BİREY OLARAK KENDİLERİNİ VE DİĞER BİREYLERİ DİKKATE ALARAK HAYATI YAŞAMALARINI SAĞLADIK. HEDEFLERİ OLAN, KENDİNİ,AİLESİNİ,ÜLKESİNİ ÖNEMSEYEN, BU DEĞERLERİN FARKINDA, ÖZÜNE SÖZÜNE BAĞLI NESİLLERİN YETİŞTİRİLDİĞİ  AİLELERİMİZİN VARLIĞI İÇİN ÇABALADIK.

DENGELEMELERİ VE HAYATI YAŞARKEN NET OLMALARI İÇİN NE İSTEDİKLERİNİ BİLEN ’’EVET’’LERİNİN’’ HAYIR’’LARININ FARKINDA BİREYLER OLMALARI ADINA YOLA ÇIKTIK. 

EVET’TEN ÖNCE PROJESİ: 

Değerleriyle yaşayan; inancının sadece şekilden ibaret olmadığını güzel ahlakla davranışlara dökülmesi gereken bir durum olduğunu,kendisi için arzulamadığı bir durumu karşısında kim olursa olsun adil duygular içerisinde vicdan ve merhamet duygularıyla hayatına geçirebilen,edepli biri olmayı amaç edinen bireylerin sayısını artırma telaşında olan AİLE KURUMUNU dinamik hale getirmek adına projemizi uygulamaya koyarak: 

1-Kişisel Gelişim Uzmanımız tarafından Aile İçi İletişim, Davranış Boyutu, Demokratik Aile Yapısı, Ailede Bağlılık Konularının işlendiği konferans, 

2-İlahiyatçı Uzman tarafından İslami Açıdan Evliliğin Sorumlulukları konulu konferans,

3-Jinekolog Uzman tarafından  Evlilikte Cinsellik konulu konferans,

4-Çocuk Polisi Uzmanlar tarafından Aile İçi İletişim bozulduğunda özellikle çocukların düştükleri hataları ve internetten dolayı doğan zararlar konulu konferanslar tertip edilerek Aile Merkezlerimize devam eden 2700 civarında kursiyerimize 4 haftalık eğitim verilmiştir. 

FİNANSMAN KAYNAKLARI 

Aile Merkezimizin bütün giderleri (Personel, Demirbaş alımı, Kırtasiye, Mutfak malzemeleri, Gıda, Elektrik, Su, Isınma, Ulaşım, Telefon, İnternet vs.) belediyemiz bütçesinden karşılanmaktadır.

UYGULAMA SÜRECİ  

Aile Merkezlerimizde sabit ve açılan kurslara göre personel sayısı değişmektedir. Sabit olarak İdarecimiz, Anasınıfı Öğretmenimiz,El beceri öğretmenimiz,Temizlik Görevlimiz bulunmaktadır.Kişisel Gelişim Danışmanımız peryodik olarak hizmet vermektedir. 

Aile Merkezlerimiz hafta içi beş gün 08:00-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Hafta sonu ve tatil günlerinde ailelerimizin ailece zaman geçirmeleri önemsenmekte ancak talebe göre hafta sonları sosyal aktiviteler gerçekleştirilmektedir.( Sinema,tiyatro,konser v.s)


FOTOĞRAFLAR
HARİTA